Soğutma Uygulamaları

Kısmi Soğutma

Tek bir bina için soğutma sağlayan soğutma sistemıne kısmı soğutma sistemi denır. Örneğin; hastane, alışveriş merkezi, otel, konferans merkezı ve iş plazaları vs. 

Her bir bınaya soğutma kaynağı olarak bır soğutucu (chıller) grubu yerleştırdmıştir. Soğutma grubundan gelen soğuk su, bınanın içindeki soğutma sıstemini besleyen bır Plakalı ısı değiştirici (PID)'ye aktarılır. 

Bu uygulamalarda Plakalı ısı değiştirici (PID)'Ier, soğuğu kısımlar arasında aktaran ve hava ünıteleri ile diğer donanımı aşırı basınçtan koruyan basınç kırıcı işlevınide görürler. 
 

Bölgesel Soğutma 

Bölgesel soğutma, her bir binanın ayrı kısmi sistemler yerıne, bırkaç bınanın tek bır merkezi kaynaktan soğutulduğu sıstemlerdir Bunlar, özellikle bölgesel ısıtma ıle optimıze edildiğinde, hem ekonomik hem de çevresel etkileriyle kar sağlayan sistemlerdir ve kullanımları tüm dünya da her gün daha da artmaktadır.

Soğutma grubu yatırımı yapan kullanıcılar ıçin faydaları; az yer kaplamaları, az gürültü ve düşük maliyetleridir. Merkezi soğutma, ses ve tıtreşim olmadığından konfor sağlar. Aşırı donanım gerektirmezler, bakım ve işletme malıyetlerıni de düşurürler.