​Doğal Soğutma

Tabii kaynakların soğutma için kullanımıyla, ekolojik olarak zararlı soğutucu kimyasalların kullanımını azaltılabilir. Ayrıca, doğal soğutma, bazı durumlarda %75 mertebelerine kadar elektrik kullanımında tasarruf sağlayan bir yoldur.

Doğal kaynaklı soğutma uygulamaları, dünya üzerinde birçok ülkede iyi sonuçlar veren, tercih edilen sistemlerdir. Doğal soğutma ile çevre dostu bir yöntem izlenirken göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir tasarruf da sağlanır.

Doğal soğutma başlıca; hava şartlandırma, iklimlendirme (klima) ve proses soğutma uygulamalarında kullanılır. Özellikle kış ayları gibi doğal soğutma kaynağından gelen su sıcaklığının daha düşük olduğu dönemlerde, tüm soğutma ihtiyacı karşılanabilir. İlkbahar ve sonbaharda ise soğutma grupları ile birleştirilerek yine tasarruflu bir soğutma elde edilebilir. Nehirlerden, göllerden, denizden veya kuyudan, buz ve kar depolarından gelen su ve iklimine göre hava, uygun doğal soğutma kaynaklarıdır.

Eksantrik plaka malzemelerinin kullanımıyla (titanyum, SMO254, vb.) soğutma kaynağı olarak agresif yapıdaki deniz suyu, tuzlu su, nehir suyu ve kuyu suyu gibi akışkanlardan da faydalanılabilir. Jeotes™ Plakalı ısı değiştirici (PID)’li bir kombinasyonla doğal soğutma kullanılan bir soğutma sistemi, son derece kompakt bir çözüm yaratarak çok daha az yer gereksimi doğurur.