Plakalı Eşanjörün Özellikleri


YAPIŞTIRMASIZ CONTA

JeoTes™  Pratik® contalar, tüm dünyada kabul gören yapıştırmasız tipte contalardır. JeoTes™, askılı contayı benimsemiş ve kendine özgü tasarımıyla Pratik® contaları geliştirmiştir. Conta, plaka üzerindeki kanala yerleştirilmiş ve plakadan düşmesini zorlaştıran bir tırnak ile tutturulmuştur. Böylelikle contanın plakaya tutturulması için özel aletlere ihtiyaç da duyulmaz. Contalar, çok iyi bir sızdırmazlığa ve çatıya benzer yapısı sayesinde, uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu contaya sahip JeoTes™ Plakalı ısı değiştirici (PID), 25Bar'a varan basınca kadar dayanabilir.Ayrıca contalar, akışkanların zayi olmasını ve hatta birbirlerine karışmasını önlemek maksadıyla özel bir tasarıma sahiptir. Contalar, fiziksel ömrünü yitirdiğinde ya da bir şekilde tam olarak yerine oturmadığında, kaçak bölmesinde gözlemlenen sızıntı sayesinde arızalı veya yerine oturmayan conta anında fark edilip, müdahale edilebilir. Bakım için, contası sökülen plaka temizlendikten sonra, herhangi bir alet ya da yapıştırıcıya ihtiyaç duymaksızın tekrar plaka üzerine takılabilir.


KUSURSUZ PLAKA TASARIMI
 JeoTes™, çeşitli açılarda ve farklı kanal derinliklerinde birçok plaka tipine sahiptir. Çalışma şartlarınıza ve uygulamanıza göre en ideal plaka tipini seçer. Özel akışkanların gereksinimlerini ve farklı çalışma şartlarını sağlayabilmek için, geniş ve dar akış kanalları ile en uygun ısı değiştiriciyi sunar.

Örneğin; aynı modelin bile desenlerindeki açıya göre iki farklı plaka tipi vardır. Bunlardan biri daha yüksek ısı aktarım katsayısı ile daha yüksek basınç kaybı, diğeri; daha düşük ısı aktarım katsayısı ile daha az basınç kaybı elde edebilir. Bu iki tip plakanın aynı Plakalı ısı değiştirici (PID) içinde karışık şekilde dizilmesi yoluyla da, optimize edilmiş daha etkili ve daha uzun ömürlü bir tasarım yaratılabilir. Bu JeoTes™'in işidir.


5 NOKTA YERLEŞTİRME SİSTEMİ
 

Özellikle DN100 ve üzeri modeller için 5 nokta yerleştirme sistemi ile plaka gövde üzerine kolayca takılabilir. Aynı zamanda ardışık plakalar da birbirini sabitler. Sonuç olarak, Plakalı ısı değiştirici (PID) çok daha kolay sökülüp takılabilir.
 GELİŞMİŞ GÖVDE YAPISI
 

 
JeoTes™ Plakalı ısı değiştirici (PID), tek taraflı akışa göre tasarlanmıştır. Aynı plakanın 180° döndürülüp artarda dizilmesiyle akış kanalları oluşturulur. Ardışık plakalar, plakalar arası özel bir kilitlenme mekanizması ile iyice birbirlerine kenetlenirler. Serbest yatak ve plakaların bu yataktaki kolay hareketi, Plakalı ısı değiştirici (PID)’nin istenilen konuma göre sıkıştırılmasını sağlar. Tüm sıkıştırma elemanları yüksek dayanımda galvaniz ile kaplıdır. 


UZUN ÖMÜRLÜ PLAKALI ISI DEĞİŞTİRİCİ (PID)'LER İÇİN ALTERNATİF BAĞLANTI TİPLERİ

  JeoTes™ Plakalı ısı değiştirici (PID), akışı tamamen plaka kanalları içinde tu abilmek, akışkanın gövde ile temasını kesebilmek için, bağlantı noktalarında, uygulamaya göre plaka veya conta malzemesinden imal edilmiş bağlantı elemanları içerir. Bu, gövdenin ömrünü uzattığı gibi, akışkanın da gövdenin boyasından etkilenmemesini sağlar.


Örneğin, arıtma, ilaç endüstrisi, gıda endüstrisi, gemi endüstrisi, ISOHA (HVAC), soğutma endüstrisi vb. yatırım ve işletme maliyeti yüksek ileri uygulamalar için, bağlantılarda meydana gelebilecek korozyonu önlemek ve daha önemlisi akışkanı korumak amacıyla, bu kaplama sistemlerinden birinin kullanılması son derece önemlidir. JeoTes™, bu maksatla, Plakalı ısı değiştirici (PID)'nin ebadına göre dişli ya da flanş bağlantı şekli sunabilir, akışkana göre ise paslanmaz çelik, titanyum, kauçuk vb. malzemeler ile çözüm getirebilir.

ETKİLİ DAĞILIM BÖLGESİ

Dağılım bölgesi, plaka üzerinde ölü nokta oluşumunu engelleyerek, akışın tüm plaka genişliği boyunca, düzgün şekilde dağılımına olanak sağlar. En geniş JeoTes™ plakasında bile, tam bir akış dağılımı sağlanmıştır.