Lehimli / Plakalı Eşanjör Avantajları

Contalı tiplerden farklı olarak lehimli tiplerde, sızdırmazlığı sağlamak için uygulamaya göre bakır veya nikel lehim malzemeleri kullanılır. Üretim sürecinde vakum ortamında yüksek sıcaklık uygulayarak, lehim malzemesinin sıkıştırılmış plaka paketi etrafında eritilmesi her paketteki her plakanın sızdırmazlığına olanak sağlar.


1.Yüksek Korozyon Dayanımı
Bütün plakalarda paslanmaz çelik malzeme kullanılır. Lehim malzemeleri uygulamaya gore nikel ya da bakır olabilir. Birçok akışkan cinsine karşı bu malzemelerle JeoTes™ yüksek korozyon dayanımı sunar.

2.Yüksek Basınç Dayanımı
Lehimleme sayesinde plakalı ısı değiştiriciler contalılara göre yüksek basınç dayanımına sahiptirler. JeoTes™ lehimli eşanjörler 45 bara kadar basınç dayanımı gösterirler.

3.Yüksek Termal Verim
Plaka oluklarının oluşturduğu akış deseninin dikkatli tasarımı ile yüksek ısı transfer oranlarına erişilmiştir.

4.Yüksek Çalışma Sıcaklığı
JeoTes™ lehimli ısı değiştiriciler, AISI316 malzeme yapısı ve sızdırmazlık için conta yerine lehimlemenin kullanılması ile 250°C’ye kadar yüksek çalışma sıcaklığına dayanır.

5.Kompakt Yapı
Kanyaklı ısı değiştiriciler, borulu ısı değiştiricilere oranla çok daha hafif ve çok daha küçüktürler. Aynı kapasitede karşılaştırılırlarsa kaynaklı ısı değiştiriciler için 5’te biri kadar oldukları söylenebilir. Bu avantajı ile JeoTes™ kaynaklı ısı değiştiriciler çok daha kolay takılıp sökülebilir.

6.Düşük Bakım Maliyeti
Oluklu plakalar, düşük akış hızında türbulans yaratabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir, Kaynaklı ısı değişticiler  bu yüzden sık bakım gerektirmezler.